لیزر حذف موهای زائد، مزایا و معایب

ما در این مقاله به سؤالات و نگرانی­ های متداول افراد در ارتباط با لیزر حذف مو­های زائد می ­پردازیم.

اکثر افراد بر این باورند که استفاده از لیزر ­موهای زائد یکی از ایمن‌ترین و بدون درد ترین راه درمان موهای زائد است. به نظر نمی‌رسد که خطرات بهداشتی درازمدت در رابطه با این روند وجود داشته باشد.

بااین‌حال برخی افراد ممکن است بعد از لیزر مو­های زائد دچار عوارض جانبی جزئی شوند. در این روش بهتر است افراد قبل از انجام لیزر در سطحی وسیع، روی بخشی از پوست خود به‌صورت آزمایشی آن را امتحان کنند. توصیه می­ شود افرادی که مایل به انجام لیزر موهای زائد هستند، از پزشک متخصص و مجرب در این زمینه استفاده کنند.

آیا لیزر حذف­ موهای زائد دردناک است؟

بهتر است به این سؤال این‌گونه پاسخ بدهیم که لیزر حذف موهای زائد، خود دردناک نیست اما پس از انجام لیزر، احتمال التهاب و قرمزی پوست وجود دارد که می‌توان آن را چیزی شبیه به آفتاب‌سوختگی دانست. پس از انجام لیزر موهای زائد، امکان پدید آمدن عوارض جانبی متعدد وجود دارد که اکثراً موقتی بوده و قابل نگرانی نیستند اما در صورت شدت و به طول انجامیدن عوارض، اما باید به پزشک متخصص پوست مراجعه فرمایید.

آیا لیزر مو­های زائد جواب‌دهی دارد؟

لیزر حذف موهای زائد جواب‌دهی دارد اما به معنی دائمی بودن آن نیست بلکه به میزان قابل‌توجهی رشد موها را کاهش می‌دهد. بسیاری از افراد فقط برای چند ماه پس از انجام لیزر، از شر موهای زائد خلاص می‌شوند. اگرچه پس از رشد مجدد موها بسیار نازک‌تر، کمرنگ‌تر و ریزتر دیده می‌شوند.

برای دستیابی به راه‌حل دائمی‌تر و رضایت‌بخش‌تر، نیاز به چندین جلسه وجود دارد. با گذراندن هر جلسه، رشد موها در جلسات بعدی کندتر و پراکنده‌تر انجام می‌گیرد. با تکمیل جلسات و دوره‌های موردنیاز، امکان توقف رشد موها به‌صورت طولانی‌مدت تر و دائمی امکان‌پذیر می‌شود.

لیزر موهای زائد روی موهای تیره‌تر و ضخیم‌تر تأثیر بیشتری می‌گذارد. افرادی که دارای موی بلوند، قرمز یا خاکستری هستند ممکن است متوجه تغییرات زیادی نشوند، زیرا موهای ضخیم و تیره جاذب بهتری برای اشعه لیزر هستند.

مواردی که امکان دارد پس از انجام لیزر موهای زائد با آن روبرو شوید

لیزر حذف موهای زائد بر مبنای هدف قرار دادن فولیکول ­های مو ساخته‌شده است که ممکن است بدن با ایجاد قرمزی و سوزش در مناطق لیزر شده، واکنش نشان دهد. همچنین برخی اوقات پوست دچار لک و تورم می‌شود.

علائم به وجود آمده معمولاً کوتاه‌مدت و موقتی است. ناحیه آسیب‌دیده ممکن است شبیه به پوستی که تازه اپیلاسیون شده یا کشیده شده است، دیده شود. برخی از متخصصان برای کاهش عوارض، از مواد بی‌حسی موضعی استفاده می­ کنند. به‌طورمعمول قرمزی و سوزش ها طی چند ساعت پس از انجام لیزر از بین می­ روند. استفاده از بسته­­ های یخ و یا دوش آب سرد می‌تواند به بهبود آن کمک کند.

برخی افراد عوارض جانبی پوستشان به حالت پوسته‌پوسته شدن است. این عارضه می‌تواند کوتاه‌مدت ولی درعین‌حال ناخوشایند باشد. در بعضی موارد پوسته‌پوسته شدن موجب زخم شدن نواحی دچار عارضه می­شوند. مراقبت از محل آسیب‌دیده مانند استفاده از کرم­های مرطوب‌کننده می‌تواند از بروز هرگونه آسیب پایدار، جلوگیری کند.

برخی افراد ممکن است پس از لیزر موهای زائد، متوجه تغییرات تیره‌تر یا روشن‌تر شدن پوست خود شوند. ممکن است افراد باپوست روشن، دچار تیرگی پوست شده و افرادی بارنگ پوست تیره، متوجه تغییر در روشن‌تر شدن پوست خود شوند. این تغییرات به‌مرورزمان محوشده و به حالت عادی خود بازمی‌گردد.

روش حذف موهای زائد با دستگاه‌های قدرتمند لیزر انجام می‌پذیرد که بدان معناست احتمال آسیب چشم در این روند وجود دارد، به‌ویژه زمانی که پزشک روی صورت فرد کار می ­کند. پس برای جلوگیری از این امر هم پزشک و هم شخص تحت معالجه باید از عینک­ های مخصوص و محافظ چشم استفاده کنند.

مانند هر روش حذف موهای زائد، لیزر نیز با آسیب رساندن بر فولیکول‌های مو می‌تواند خطر عفونت را ایجاد کند. منطقه آسیب‌دیده باید تحت نظر پزشک متخصص به‌عنوان زخم، تحت درمان قرارگرفته تا بهبود پیدا کند. در صورت بروز عفونت نباید از کرم‌های آنتی‌بیوتیک بدون نسخه (OTC) در مناطق وسیعی از پوست استفاده نمود.

عوارض جانبی نادر

عوارض جانبی نادر لیزر حذف موهای زائد شامل موارد زیر است:

اگر لیزر مو­های زائد به‌درستی انجام نشود، خطر سوختگی و تاول وجود دارد. بااین‌وجود اگر این امر زیر نظر پزشک واجد شرایط صورت پذیرد، جزو عوارض نادر به شمار می‌رود. به دلیل پرحرارت بودن دستگاه، پزشک می‌تواند از خنک‌کننده دستگاه برای جلوگیری از سوختگی پوست استفاده نماید.

اسکار­ها (زخم­ها) معمولاً عوارض لیزر موهای زائد نیستند اما اگر اپراتور و یا پزشک خطایی کند، امکان جراحت وجود دارد که این امر در مورد پزشکان مجرب و متخصص بسیار کم است. امکان شکل‌گیری زخم در صورت مراقبت نکردن از مناطق تحت درمان قرارگرفته، وجود دارد. پزشکان نواحی آسیب‌دیده پوست را مانند عارضه آفتاب‌سوختگی درمان می ­کنند. این به معنای مرطوب نگه‌داشتن ناحیه آسیب‌دیده، محافظت در برابر نور و بررسی مداوم جهت جلوگیری از عفونت است.

لیزر موهای زائد در دوران بارداری

کارشناسان لیزر موهای زائد را برای خانم‌های باردار توصیه نمی‌کنند. به این دلیل که دانشمندان هیچ مطالعه انسانی در مورد اثبات ایمنی لیزر موهای زائد در دوران بارداری را انجام نداده‌اند.

در دوران بارداری، تغییرات هورمونی در بدن ایجاد می‌شود که این امر موجب رشد موهای زائد در نواحی ناخواسته می‌شود. بااین‌وجود اغلب پس از اتمام این دوران، موهای از بین می‌روند. در صورت از بین نرفتن این موهای زائد، پزشکان توصیه می‌کنند که پس از گذشت چند هفته بعد از زایمان، برای انجام لیزر مراجعه کنند.

تصورات اشتباه در مورد لیزر تراپی

آیا لیزر تراپی موجب سرطان می­­شود؟

این شایعه که لیزر درمانی با لیزر باعث ایجاد سرطان می‌شود، بی‌اساس است. لیزرها به‌طور خاص طراحی‌شده‌اند تا از طریق سلول‌های پوست عبور کرده و فقط فولیکول‌های مو را در اعماق پوست هدف قرار دهند. لیزرهای مورداستفاده در لیزر موهای زائد مقدار کمی اشعه ایجاد می‌کنند. بااین‌حال تصور نمی‌شود این پرتودرمانی مضر باشد و هیچ مدرکی مبنی بر اینکه لیزر درمانی برای موهای زائد باعث سرطان پوست می‌شود، وجود ندارد.

لیزر موهای زائد باعث نازایی می‌شود؟

بازهم، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه لیزر موهای زائد باعث نازایی می‌شود، وجود ندارد. لیزرها فقط به پوست نفوذ می‌کنند و به اندام‌های دیگر نرسیده و یا تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند. لیزر موهای زائد معمولاً حتی در مناطق حساس مانند کشاله ران بی‌خطر است.

کیت­ های خانگی مؤثر هستند؟

کیت‌های خانگی نیز مؤثر هستند. کیت لیزر خانگی برای افرادی که می‌خواهند موهای ناخواسته را بدون مراجعه به متخصص پوست از بین ببرند، در دسترس است. بسیاری از افراد ممکن است بعد از استفاده از این کیت‌ها، برای موهای سبک‌تر یا ریزتر، نتایج متوسطی را تجربه کنند. بااین‌حال، کیت منزل مانند دستگاه­ های پزشکی که توسط پزشکان متخصص انجام می‌شود، قدرتمند نیستند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

هرکسی که در مورد لیزر موهای زائد واکنش­ های منفی داشته باشد، باید به پزشک مراجعه کند. معمولاً می‌توان علائمی مانند قرمزی و تورم در خانه را مدیریت کرد، اما همیشه باید علائم عفونت‌های پوستی را به پزشک یا متخصص پوست گزارش داد. پیگیری سریع علائم، امکان درمان سریع را فراهم می‌کند و ممکن است به جلوگیری از تغییرات دائمی کمک کند.

هرکسی که سعی در بارداری دارد، قبل از لیزر موهای زائد باید با پزشک خود صحبت کند. پزشک می‌تواند در مورد راه‌های جایگزین توصیه کند، زیرا لیزر موهای زائد اغلب نیاز به چندین جلسه دارد که نباید در دوران بارداری انجام شود.

چشم‌انداز

انجام صحیح لیزر موهای زائد برای بیشتر افراد بی‌خطر و مؤثر است. برای از بین بردن کامل موهای ناخواسته ممکن است چندین دوره طول کشیده و از بین بردن دائمی مو تضمین نمی‌شود.

منابع و مؤاخذ:

FDA / ACADEMIA  / AAD / WILEY

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *